Haber

Çin’in Sincan Valisi Tuniyaz’ın Avrupa ziyareti tepkiler üzerine ertelendi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi Valisi Erkin Tuniyaz’ın önümüzdeki hafta Avrupa başkentleri Brüksel ve Paris’e yapması planlanan ziyaretlerin ertelendiği bildirildi.

South China Morning Post’un haberine göre Çin’in AB Daimi Temsilciliği, Tuniyaz’ın Belçika’nın başkenti Brüksel’de medya temsilcileriyle yapacağı bilgilendirme toplantısının “ziyaret takvimindeki aksaklıklar nedeniyle” ertelendiğini duyurdu.

Gazeteye konuşan bir AB yetkilisi, “Çin Daimi Temsilcisi’ne Tuniyaz’ın Brüksel ziyaretinin ertelendiği bilgisi verildi.”

Yetkili, ertelenen ziyareti “AB’nin Sincan’daki insan haklarıyla ilgili uzun süredir devam eden endişelerini doğrudan iletmek için bir fırsat” olarak gördüklerini söyledi.

Öte yandan ABD’li haber sitesi Politico, konuyla ilgili yaptığı haberde, Fransa’nın başkenti Paris’te aynı amaçla düzenlenmesi planlanan bir başka toplantının da “değerli iç çekişmeler nedeniyle” iptal edildiğinin duyurulduğunu bildirdi. Çin’de gündem”

Tuniyaz’ın Londra ziyaretinin ve oradaki temaslarının iptal edilip edilmediği şu an için bilinmiyor. Sincan Valisi’nin planlanan ziyareti İngiltere’deki milletvekilleri ve insan hakları savunucularının tepkisine neden oldu.

İngiliz Başsavcısı Rodney Dixon, Tuniyaz’ın Londra’ya gelişinin ardından tutuklanması için Metropolitan Polis Teşkilatı Terörle Mücadele Birimi’ne başvurmuştu.

Son yıllarda Çin, Uygur Türklerini ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki diğer azınlık üyelerini hedef alan sistematik hak ihlalleri iddiaları nedeniyle uluslararası kamuoyunun eleştirisine konu oldu.

ABD, Tuniyaz’ı “insan hakları ihlallerinde rolü olduğu” gerekçesiyle 2021’de yaptırım listesine almıştı. Avrupa’da Uygur kökenli resmi görevliye yönelik herhangi bir yaptırım kararı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu