Ekonomi

Petrol Suudi Arabistan’ın uyarısı sonrası yükseldi

ABD ham petrolü önceki iki güne göre neredeyse %2 artarak varil başına 74 dolara ulaştı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, ittifakın yılın ikinci yarısı için üretim politikasını gözden geçirme toplantısından bir hafta önce spekülatörlere “dikkatli olmalarını” söyledi.

Bu, daha geniş mali piyasalar üzerinde ağırlık oluşturan ABD borç tavanı üzerindeki çıkmazın analiz edilmesindeki ilerleme eksikliğini telafi etti. Konuşmacı Kevin McCarthy Salı günü geç saatlerde iki tarafın ilk temerrüdü önlemek için bir anlaşmaya varmadığını söyledi.

Singapur merkezli Saxo Capital Markets’tan bir stratejist, “OPEC’in fiyatları desteklemek için petrol piyasasına daha fazla müdahale etme olasılığını artırıyor” dedi.

Yükseliş hissine ek olarak, endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ülke çapındaki ham petrol stoklarının geçen hafta 6,8 milyon varil azaldığını bildirdi. Çarşamba günü ilerleyen saatlerde hükümet rakamları tarafından onaylanırsa, Mart sonundan bu yana en büyük düşüş olacak.

Petrol, Çin’in sıfır Kovid politikasından vazgeçtikten sonra durgun ekonomik toparlanması, Fed’in faiz oranlarını artırması ve son zamanlarda borç tavanı konusunda anlaşmaya varılmaması görünümü baskıladığı için bu yıl hala düşüşte. Yaptırımlara rağmen, Rus akışları da güçlü kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu