İş

Science Applications hisseleri kazancını ıskalayınca düşüşe geçti

RESTON, Va. – Önde gelen teknoloji entegratörlerinden Science Applications International Corporation (NASDAQ:SAIC), analist beklentilerinin hafif altında kalan dördüncü çeyrek kazançlarını açıklayarak hisselerinin %0,79 oranında hafif gerilemesine neden oldu.

Şirket 4. çeyrek düzeltilmiş EPS’sini 1,44$’lık konsensüsün sadece bir cent altında 1,43$ olarak açıkladı. Bununla birlikte, gelir beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 1,64 milyar dolar olarak öngörülmesine karşın 1,74 milyar dolar oldu.

Kazancın kaçırılmasına rağmen SAIC’in geliri analist tahminlerini aşarak ve bir önceki yıla kıyasla %7,7’lik bir organik büyüme göstererek güçlü bir performans sergiledi. Şirketin 2024 mali yılı gelirleri 7,44 milyar dolar olarak gerçekleşti ve %7,4’lük bir organik büyümeye işaret etti. Bu büyüme, elden çıkarmaların ve bir önceki yıldaki ilave beş iş gününün etkilerini hesaba katıyor.

Şirketin bu çeyrekteki net geliri 39 milyon dolar olarak açıklanırken, düzeltilmiş FAVÖK 127 milyon dolara ya da gelirin %7,3’üne ulaştı. SAIC’in 2024 mali yılının tamamı için net geliri 477 milyon dolar, düzeltilmiş FAVÖK ise 668 milyon dolar ya da gelirin %9,0’u olarak gerçekleşti. Dördüncü çeyrekte ayrıca işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışı 63 milyon dolar ve işlemlere göre düzeltilmiş serbest nakit akışı 119 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İleriye dönük olarak SAIC, daha yüksek gelir ve serbest nakit akışı beklentilerini yansıtacak şekilde FY25 tahminlerini güncelledi. Şirket, 2025 mali yılı için düzeltilmiş seyreltilmiş EPS’nin 8,12 dolarlık konsensüs tahminine paralel olarak 8,00 ila 8,20 dolar arasında olmasını bekliyor. 2025 mali yılı için gelir tahminleri, 7,37 milyar dolarlık konsensüs tahminine kıyasla 7,35 milyar dolar ila 7,5 milyar dolar olarak belirlendi.

SAIC’in CEO’su Toni Townes-Whitley, şirketin gidişatına olan güvenini dile getirerek, “Bu çeyrekte beklentilerin üzerinde gelir, hisse başına kazanç ve serbest nakit akışı ile güçlü finansal sonuçlar elde ettik” dedi. “Pazarımızın önde gelen görev entegratörü olmak için kurumsal stratejimizin bir sonraki aşamasına geçerken, 2025 Mali Yılında yaptığımız yatırımların tüm paydaşlarımız için değer yaratma kabiliyetimizi hızlandıracağından eminim.”

Şirketin performansı, mali yıl sonunda 3,5 milyar doları finanse edilen tahmini 22,8 milyar dolarlık birikmiş iş hacmine de yansımıştır. SAIC, ABD Uzay Kuvvetleri’nin Dijital Dönüşüm, Edinim, Modernizasyon ve Modifikasyon girişimlerini desteklemek için 444 milyon dolarlık bir sözleşme de dahil olmak üzere önemli sözleşmeleri güvence altına almaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

hayrat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu